نوین آنلاین - مرجع دانلود کتاب نرم افزار بازی موبایل و فیلم های آموزشی

امروز:
یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398
تولبار و نحوه استفاده از آن

تبلیغات

Kingne

فروشگاه تخصصی محصولات و فیلم های اموزشی رشته کامپیوتر

سایت آغازه مرکز دانلود کتاب و پروژه دانشجویی

مکانیزم انتقال داده ها در شبکه های حسگر بی سیم

مکانیزم انتقال داده ها در شبکه های حسگر بی سیم

امروزه كاربردهاي بسياري براي شبكه هاي حسگر مطرح شده است و روز به روز هم بر تعداد آنها اضافه مي شود. از جمله اين كاربردها مي توان به استفاده در ميدان هاي جنگي، شناسايي محيطهاي آلوده، مانيتور كردن محيط زيست، بررسي و تحليل وضعيت بناهاي ساختماني، در جاده ها و بزرگراههاي هوشمند، كاربردهاي مختلف در زمينه پزشكي و ... اشاره كرد.
در طراحي سخت افزار براي شبكه هاي حسگر، محدوديت هايي وجود دارد كه از جمله اين محدوديت ها مي توان به عواملي مانند هزينه پائين، حجم كوچك، توان مصرفي پائين، نرخ بيت پائين، خودمختار بودن گر هها و نهايتاً به قابليت تطبيق پذيري با تغييرات محيط اشاره كرد . هر شبكه حسگر از تعداد زيادي گره ارزان قيمت با اندازه كوچك، تشكيل شده است و هر گره نيز از مجموعه اي از اجزاي سخت افزاري تشكيل شده است كه در كنار يكديگر وظايف هر گره را به انجام مي رسانند.
 

هر شبكه حسگر از اجزا يي مانند واحد پردازنده مركزي،فرستنده - گيرنده راديويي، حافظه جانبي، انواع حسگر ها از قبيل حسگرGPS ، منبع تغذيه كه مي تواند به صورت باطري يا سلولهاي خورشيدي باشد و ساير اجز ا، بر حسب نياز تشكيل شده است. كليه اين اجزا بايد با توجه به كاربر دهاي مورد نظر و ابعاد شبكه، طراحي و تعبيه شوند.
يكي از ساده ترين روشهاي بكار رفته جهت پخش داده ها در شبكه هاي حسگر، روش سيل آسا(flooding) است كه در اين روش هر گره جهت پخش كردن داده هاي خود، به سادگي داده هاي خود را به همه همسايگان خود ارسال مي كند. رويكرد ديگري كه جهت پخش اطلاعات در شبكه هاي حسگر مطرح شده روش(Sensor Protocols for SPIN Information via Negotiation) است كه در اين روش از شبه -داده ها (meta-data) جهت نامگذاري داده هاي واقعي استفاده مي شود و هر گره هنگام ارسال شبه -داده مورد نظر را به همسايگانش در قالب يك پيغام ADV ارسال ، مي كند و آنها در صورت در اختيار نداشتن داده ها، با توليد كردن يك پيغا م REQ تمامي داده يا بخشي از داده را كه در ، اختيار ندارند را درخواست مي كنند و گره اوليه با دريافت پيغام REQ داده هاي حقيقي را در قالب يك پيغام ، DATA به آنها ، ارسال مي كند.
روش د?گر روش انتشار مستقيم(directed diffusion) است كه از مفهوم نامگذاري داده ها بهره برده است و يك روش گيرنده -محور (receiver initiated)است. در اين روش،داده ها به صورت زوجهاي داده-مقدار نمايش داده مي شوند.
همچنين روشي به نام (Geographic Energy-Aware Routing) GEAR جهت بهبود عملكرد روش انتشار مستقيم پيشنهاد شده است كه در اين روش، به جاي انتشار علاقه مندي ها به صورت سيل آسا، از محتو يات آنها جهت انتشارشان استفاده مي كنيم و علاقه مندي ها تنها در ناحيه مورد نظر، انتشار مي يابند. همچنين به كمك اين روش، منابع موجود، در مسير يابي تاثير داده ميشوند تا استفاده از منابع به صورت بهينه تري صورت پذيرد. روشهاي ديگري نيز براي بهبود مصرف انرژي در روش انتشار مستقيم پيشنهاد شده اند كه در بين آنها مي توان به روش(Energy-efficient differentiated directed EDDD diffusion) اشاره كرد.
روشهاي مطرح شده در بالا همگي بر اساس به حداقل رساندن مصرف كل انرژي در شبكه طراحي شده اند و هيچ گونه تفكيكي بين كيفيت سرو يس ارا ئه شده بين جريان هاي مختلف قائل نمي شوند، ولي در برخي از روش ها مانند روش EDDD علاوه بر هدف بهينه كردن توان مصرف شده در گره ها، بر روي كيفيت سرويس ارائه شده براي جريان داده هاي مختلف نيز تاكيد مي شود. در روش EDDD دو ترافيك مختلف ، BE كه حساسيت زماني خاصي ندارد و ترافيك RT (زمان حقيقي) كه به تاخير زماني حساس است، معرفي مي شود و بر خورد گره ها? مياني در طول يك مسير با اين دو جريان متفاوت است .

مشخصات

نام: مکانیزم انتقال داده ها در شبکه های حسگر بی سیم
منبع: نوین آنلاین
امتیاز: 3star

رمز

www.novinonline.ir

اشتراک مطلب

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
e-max.it: your social media marketing partner

فروشگاه

بازدیدکنندگان
5
مطالب
190
تعداد بازدید مطالب
318210

300X150